Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 13, 2020 in Zdrowie |

Układanie noworodka do snu

Układanie noworodka do snu

Układanie noworodka do snu to z pozoru prosta czynność, jednak nie jest takie łatwe jakby się mogło wydawać. Odpowiednia pozycja dziecka to bardzo ważny element nie tylko dla jego wygody i komfortu, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Jakie ułożenie jest bezpieczne, a z jakiego trzeba koniecznie zrezygnować?

Niebezpieczne pozycje do snu

Noworodek to bardzo delikatna istota, która dopiero poznaje świat. Na początku swojego życia nie potrafi zapanować nad ciałem i nie wykonuje ruchów nawet zbliżonych do tych, którymi dobrze posługuje się kilkumiesięczne dziecko. Dlatego właśnie nie można kłaść go do spania w pozycjach, które stanowią zagrożenie dla jego życia. Układanie noworodka na boku to jedno z niebezpiecznych i niezalecanych działań. Jest to niestabilna pozycja, która może zablokować dostęp do tlenu. Podobnie jest ze spaniem na brzuchu. Istnieje ryzyko, że maluch nie będzie mógł oddychać przez styczność z materacem.

Jak układać noworodka do snu?

Jedyna w pełni bezpieczna pozycja dla noworodka pozycja do snu to ta na pleckach. Dziecko nie jest w stanie obrócić się tak, aby zablokować sobie dopływ powietrza. Takie ułożenie to dobre rozwiązanie szczególnie w nocy, kiedy nie jesteśmy w stanie nieustannie czuwać nad maluszkiem. Ponadto dziecku w takiej pozycji jest bardzo komfortowo i wygodnie.

Odpowiednia pozycja do snu w życiu noworodka jest bardzo ważna. Dzięki właściwemu układaniu dziecka, będziemy mieli pewność, że maluch jest bezpieczny i dobrze się wysypia.