Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 12, 2021 in Zdrowie |

Jak zadbać o swoje zdrowie?

Jak zadbać o swoje zdrowie?

Jak zadbać o swoje zdrowie i od czego zacząć? To pytanie często zadają sobie ci, którzy zaczynają odczuwać różne nieprzyjemne dolegliwości i schorzenia, utrudniające im codzienne funkcjonowanie, jak na przykład: przyrost tkanki tłuszczowej, zmęczenie, osłabienie, brak koncentracji czy bezsenność. W naszym artykule wskażemy kilka praktycznych wskazówek, od jakich działań warto rozpocząć walkę o swoje zdrowie.

Zmiany w stylu życia oraz sposobie odżywiania nie można przeprowadzić w tydzień czy miesiąc. Jeśli dana osoba przez wiele lat jadła mocno przetworzone dania i nie stroniła od alkoholu, cukru oraz tłuszczów zwierzęcych, ciężko jej będzie wykonać nagły zwrot w kierunku zdrowego stylu życia. Sama dieta nie wystarczy, by poczuć się lepiej w swojej skórze – ratunkiem okazuje się zwykle holistyczne podejście do zdrowia, czyli postrzegania ciała oraz umysłu jako jednej całości, którą należy otoczyć kompleksową opieką.

Holistyczne podejście do zdrowia

Już tysiące lat temu starożytni chińscy medycy i myśliciele wskazywali na nierozerwalny związek umysłu i ciała ludzkiego. Wielu współczesnych dietetyków i strategów zdrowego czerpie inspirację z ich bogatego dorobku i opracowują autorskie programy regeneracji i oczyszczenia organizmu, połączone z treningiem emocji, intelektu oraz relacji międzyludzkich.

Główną zasadą holistycznego podejścia do zdrowia jest aktywizacja człowieka na wielu płaszczyznach życia, czyli intensywny, codzienny trening psycho-fizyczny, mający na celu zrozumienie własnych potrzeb, emocji, lęków i podjęcie stosownych działań prozdrowotnych, czyli wprowadzenia określonych zaleceń dietetycznych i aktywności fizycznej.

Holizm niejedno ma imię

Jedzenie zdrowej żywności i regularne picie niegazowanej wody to tylko jeden z aspektów holistycznego podejścia do zdrowia. Kolejnym, równie ważnym elementem programu wewnętrznej i zewnętrznej metamorfozy jest praca nad poczuciem własnej wartości.

Problemy zdrowotne i nadwaga mają bowiem swój początek w psychice oraz sferze emocji, poczuciu niezadowolenia lub lęków. Poprzez medytację i spotkania w grupie wsparcia osoby pragnące walczyć o swoje zdrowie mogą uzyskać pomoc oraz akceptację, co ułatwia im konsekwentną realizację programu dietetycznego.