Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 23, 2021 in Zdrowie |

Czy warto jeść grejpfruty aby schudnąć?

Czy warto jeść grejpfruty aby schudnąć?

Grejpfrut należy do cytrusów, zaraz po cytrynie i pomarańczy to kolejny z najpopularniejszych i najchętniej spożywanych cytrusów w naszym kraju. Nie rośnie naturalnie w naszej szerokości geograficznej, jednak mimo grejpfruty są dostępne w sklepach przez cały rok. Jest dosyć bliskim kuzynem pomarańczy czerwonej, a dokładnie jest on krzyżówką pomarańczy chińskiej i pomarańczy olbrzymiej. Wyróżniamy 3 główne odmiany grejpfrutów: czerwone, żółte i zielone. Owoce w 70 procentach składają się z wody, ich smak jest gorzkawy, co też nie każdemu może odpowiadać, jednak grejpfrut jest owocem, który warto spożywać nie tylko ze względu na smak, ale również z uwagi na jego wartości zdrowotne.

Grejpfruty na odchudzanie

Grejpfruty posiadają dosyć niski indeks glikemiczny, który wynosi 25, czyni go to zalecanym do spożycia w trakcie diet redukcyjnych. 100 g owoców zawiera 42 kcal. W ich skład poza wodą wchodzą węglowodany i śladowe ilości białka i tłuszczu. Ponieważ grejpfrut nie powoduje skoków insuliny we krwi, jest bezpiecznym owocem dla osób odchudzających się. Spożywanie dużej ilości grejpfrutów sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej i przyspiesza metabolizm.

Grejpfrut na zdrowie

Dzięki zawartości B-karotenu i likopenu grejpfruty mogą wykazywać właściwości przeciwnowotworowe. Naringina jest głównym flawonoidem występującym w grejpfrucie, substancja ta obniża poziom cholesterolu, działa antyseptycznie i nasila lipolizę, czyli rozkład trójglicerydów do kwasów tłuszczowych. Podobnie jak większość cytrusów grejpfruty poruszają i regulują perystaltykę jelit i mogą być używane w przypadku jelitowych gazów, bólów czy obrzmień. Pomagają wzmacniać dziąsła, naczynia krwionośne i krążenie ogólne. Mają silne właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne, wzmacniają odporność, oczyszczaj organizm z toksyn, a także dzięki składnikom obecnym w pestkach i błonkach, grejpfruty mają właściwości antynowotworowe.

Grejpfruty są prawdziwą skarbnicą Witamina A, C, błonnika, B-karotenu i likopen, a silne przeciwutleniacze znajdujące się w nim nie tylko sprzyjają naszemu zdrowiu i odchudzaniu, ale także opóźniają procesy starzenia się skóry.