Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 29, 2020 in Pozostałe |

Cztery ciekawe muzea Amsterdamu

Cztery ciekawe muzea Amsterdamu

Amsterdam to miasto, które powinno kojarzyć się z muzami. Jakby nie patrzeć największy i najsłynniejszy plac miasta to Museumplain, czyli jedno z największych skupisk galerii sztuki.
Jakie są więc ciekawe muzea Amsterdam?

Rijksmuseum

Czyli inaczej Muzeum Państwowe. Jest to bardzo ciekawe miejsce, zwłaszcza dla osób interesujących się malarstwem. Możemy w nim bowiem zobaczyć zbiór ponad 5000 obrazów mistrzów holenderskich i światowych. Wśród nich jednak największą sławą okryte są dzieła Rembrandta, a jest ich tu aż 10. W tym „Wymarsz strzelców”, „Żydowska narzeczona”, czy jeden z autoportretów.

Muzeum Vincenta van Gogha

Muzeum to poświęcone jest głównie twórczości patrona – van Gogha. Wśród muzealnych zbiorów można podziwiać ponad 200 obrazów jego autorstwa, 500 rysunków i 700 listów, co stanowi największą kolekcję na świecie. Znajdują się tu takie obrazy jak „Jedzący kartofle”, „Martwa natura : wazon z piętnastoma słonecznikami”. To jednak nie cała kolekcja, jaką szczyci się to muzeum.
Oprócz tego podziwiać możemy dzieła przyjaciół van Gogha i malarzy, którymi się inspirował. Przykładem może być Paul Gauguin, który namalował on portret Vincenta, lub Jean-Francois Millet, którym się niezwykle inspirował.

Muzeum Biblii

Oryginalnie Bijbels Museum, to jedno z pierwszych w Europie muzeów poświęconych Biblii. Zgromadzono tutaj wiele cennych egzemplarzy tej świętej dla chrześcijan księgi. Między innymi Biblia z Delf z 1477 roku, pierwsza wydrukowana w kraju Biblia i przekład Lutra.
Ponad to w zbiorach znajdują się makiety namiotu przymierza z okresu wyjścia Izraelitów z Egiptu, czy makieta Świątyni Salomona.
Wbrew pierwszym pozorom także osoby zainteresowane historią starożytnego Egiptu i Bliskiego Wschodu znajdą tu coś dla siebie. Muzeum zebrało bowiem eksponaty z tamtych cywilizacji, by przybliżyć czasy powstawania Biblii. Dzięki temu możemy zobaczyć w tym miejscu nawet mumie egipskie.

Stedelijk Museum

Muzeum Miejsce Amsterdamu to kolejny wspaniały obiekt warty zobaczenia. Zwłaszcza dla osób żywo zainteresowanych sztuką nowoczesną z przełomu XIX i XX wieku. Wśród zbiorów tego obiektu znajdują się bowiem dzieła głównie takich malarzy jak Claude Monet, czy Pablo Picasso. Jest także kilka obrazów malarza narodowości polskiej, Kazimierza Malewicza.
Jednak nie tylko na malarstwie stoją zbiory muzealne. Znajdują się tu również eksponaty takie jak rzeźby, fotografie, wyroby ze srebra, czy filmy.