Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 5, 2022 in Pozostałe |

Zalety zgrzewania punktowego

Zalety zgrzewania punktowego

Pośród wielu różnorodnych metod łączenia metali i stali jedną ze skuteczniejszych i niezwykle często stosowanych jest między innymi zgrzewanie punktowe. Jest ono stosowane w bardzo wielu sytuacjach, przede wszystkim ze względu na bardzo estetyczny wygląd takiego łączenia, o wiele bardziej niż w przypadku innych metod łączenia tych materiałów.

W jaki sposób wykonuje się zgrzewanie punktowe?

Proces zgrzewania punktowego nie jest zbyt skomplikowany. Za pomocą odpowiednich urządzeń dwie warstwy materiału, który ma być w ten sposób połączony wkłada się pomiędzy elementy zgrzewarki. Wytwarzają one prąd o odpowiedniej mocy, który rozgrzewa materiał i w ten sposób tworzy połączenie punktowe. Oczywiście taka teoria jest niezwykle uproszczona. Do wykonania prawidłowego połączenia punktowego konieczne jest przeprowadzenie wielu wyliczeń, umożliwiających jego odpowiednie zrealizowanie.

Trzeba bowiem pamiętać, iż nie wszystkie metalowe czy stalowe elementy mogą być w ten sposób połączone.  Istotna jest przede wszystkim ich grubość. Przyjmuje się, iż minimalna grubość materiałów powinna wynosić 0,5 mm, jeśli zaś chodzi o maksymalną, to zazwyczaj uzależniona jest ona od parametrów zgrzewarki jak również rodzaju wykonywanego połączenia. W niektórych miejscach bowiem odpowiednio można wykonać połączenia punktowe pod warunkiem, że elementy nie przekraczają grubości 3 mm.

Zalety zgrzewania punktowego

Jedną z niewątpliwych zalet zgrzewania punktowego jest estetyka. Takie połączenia wyglądają bowiem o wiele lepiej niż wykonywane przy pomocy innych metod. Często więc stosuje się je na przykład przy produkcji mebli lub innych elementów, w których łączenia będą widoczne. Ponadto taki sposób łączenia doskonale sprawdza się w przypadku giętych miejsc, umożliwia bowiem tworzenie trwałych i jednocześnie elastycznych łączeń. Obecnie wykonywanie takich połączeń nie jest problemem, na rynku bowiem jest bardzo wiele zgrzewarek, umożliwiających łączenie wielu materiałów.

Do realizacji mniejszych połączeń często wykorzystuje się ręczne zgrzewarki o małych rozmiarach. Doskonale sprawdzają się do wykonywania szybkich połączeń niewielkich elementów, na przykład w trakcie wykonywania prac budowlanych czy hydraulicznych. Jeśli chodzi zaś o zgrzewanie większych elementów, wykorzystuje się najczęściej zgrzewarki stacjonarne. Przy ich pomocy można zgrzewać również spore elementy, a połączenie na pewno jest mocniejsze. Wielkość zgrzewarki bowiem wyznacza nie tylko wielkość samego zgrzewu, ale również się nacisku jak również moc prądu. Przekładają się one bezpośrednio na trwałość wykonanego połączenia. Wiele firm, w których takie łączenia wykonuje się często inwestuje w zakup własnych zgrzewarek. Bez problemu jednak można również znaleźć usługi, polegające na zgrzewaniu elementów według wytycznych klienta. Takie usługi sprawiają, że w każdej chwili bez najmniejszego problemu można połączyć ze sobą wybrane elementy.