Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 8, 2022 in Pozostałe |

Czym są trawokulki?

Czym są trawokulki?

Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach decyduje się na zakup zwierzęcia. Niektórzy lubią psy, koty a niektórzy wolą inne zwierzęta. Szczególnie jeśli ktoś mieszka na wsi i posiada swoje gospodarstwo domowe. W takim przypadku ludzie inwestują w całkiem inne zwierzęta, czy są to kury, kaczki czy krowy. Jednak bardzo popularne stało się także posiadanie koni. Nie każdy jednak wie, co powinien taki koń jeść. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym najlepiej karmić te piękne zwierzęta oraz czym są trawo kulki. Zatem jeśli ktoś szuka informacji na ten temat, to zdecydowanie warto zapoznać się z treścią. Być może znajdzie się coś interesującego.

Czym są trawokulki?

Jak wiadomo, konie jedzą różne rzeczy, do których śmiało, można zaliczyć, właśnie trawokulki. Otóż to nic innego jak granulat, który wytwarzany jest przede wszystkim z siana lub innych traw naturalnych. Oczywiście warto dodać, iż pochodzą one z różnych gatunków traw, które charakteryzują się dość wyjątkowym aromatem. Taka trawa zbierana jest przede wszystkim z pierwszych pokosów. Warto dodać, iż tego typu pokarm dla koni jest bogatym źródłem błonnika oraz w ogóle nie zawiera cukru. Dodatkowo ważną informacją jest to, iż mają one włókno, które wręcz jest niezbędne do tego, aby koński układ pokarmowy funkcjonował prawidłowo. Takie granulaty regulują procesy trawienne.

Taki pokarm można zamówić w sklepach internetowych. Będzie zdecydowanie taniej, no i oczywiście jest znacznie większy wybór. Takie pożywienie wytwarzane jest z bardzo dobrej jakości traw i ziół. Dlatego też można mieć pewność, że granulowane siano będzie smaczne i konie będą zadowolone.

Na pewno bardzo dużo osób zastanawia się, czy każdy koń może spożywać tego typu pokarm. Oczywiście, że tak. Jednak najczęściej podawany jest zwierzętom, które niestety pobierają paszę treściową zbyt szybko. W tym przypadku jest to uzupełnienie diety. Jeśli konie mają wrażliwe żołądki lub problemy z żuciem długich traw, to także powinno dawać się takie trawy. Jednak to nie wszystkie przypadki, kiedy trzeba korzystać z takich karm. Dla koni, które mają problemy z uzębieniem lub z oddychaniem także poleca się stosowanie takiego pożywienia.

Jak stosować trawo kulki?

Oczywiście można podawać je zarówno na sucho, jak i na mokro. Jednak zdecydowanie poleca się je przed podaniem namoczyć. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko zakrztuszenia się. Warto dodać, iż z racji tego, że pożywienie to występuje jako czysty granulat włóknisty, to granulki trawy są w stanie wchłonąć dość dużą ilość wody. To natomiast powoduje, że ona pęcznieje. Trawy te są naturalnie słodkie. Zazwyczaj stosuje się je jako dodatek do normalnych pasz. Dlatego powinno podawać się około 300 – 400 g, po czym należy wymieszać z porcją paszy. Jeśli jednak zależy nam, aby nasze konie żywiły się tylko i wyłącznie w taki sposób to dawka musi być zwiększona do nawet 2 kg dziennie.

Zalecana się stosować 100 – 400 g na 100 kg masy konia, jeśli mieszamy granulat z paszą. W innym przypadku trzeba podawać około 1,2 – 1,5 kg na 100 kg masy konia.

Jak widać, taki pokarm jest bardzo dobry i szczerze polecany dla każdego konia.