Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 26, 2022 in Uroda |

Franczyza czy własna marka?

Franczyza czy własna marka?

Własny biznes franczyza ubrania i zarabianie pieniędzy w ciekawy sposób w ostatnim czasie mocno łączą się ze sobą. Coraz więcej osób marzy o przejściu na swoje, nawet jeśli nie mają doświadczenia w handlu oraz branży odzieżowej. Na początku takiej zmiany zawsze jednak pojawia się ważne pytanie. Co będzie lepsze – franczyza, czy własna marka odzieżowa. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad tym zagadnieniem, koniecznie przeczytaj ten tekst i znajdź odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

Czym jest franczyza i co warto o niej wiedzieć?

Na początku warto powiedzieć sobie w kilku słowach czym jest franczyza oraz jaka jest jej charakterystyka. Franczyza polega na ścisłej współpracy pomiędzy całkowicie niezależnymi od siebie podmiotami gospodarczymi. Wszelkie łączące je prawa oraz obowiązki są zapisane w umowie franczyzowej.

Jak rozkręcić biznes franczyzowy? Co trzeba zrobić krok po kroku

Pierwszym krokiem jest nawiązanie współpracy z agencją, która dysponuje prawami do danej marki i uzyskać licencję na pracę pod znanym szyldem. Następnie należy ustalić warunki umowy franczyzowej oraz ją podpisać. Krokiem poprzedzającym to działanie jest oczywiście założenie własnej działalności gospodarczej.

Franczyza czy własna marka? Co jest lepsze?

Teraz pora odpowiedzieć sobie na pytanie co jest lepsze – praca w biznesie franczyzowym czy rozwój własnej marki. Oba rozwiązania mają zalety oraz wady, jednak własna marka ma ich chyba trochę więcej. Po pierwsze, tworząc własną markę zawsze pracujesz w stu procentach na swoim. Po drugie masz szansę na duży rozwój oraz zrobienie o wiele większych pieniędzy, jeśli masz dobry pomysł i możliwości. Po trzecie z czasem twój biznes będzie mocno zyskiwał na wartości wraz z rozwojem marki.

Wady franczyzy, które warto znać

  1. Zobowiązanie finansowe

  2. Ograniczenia w realizowaniu własnych wizji biznesowych

  3. Nie rozwijasz własnej marki i brak benefitów na przyszłość

  4. Nie do końca jesteś sam sobie szefem

  5. Długi proces uzyskiwania licencji na pracę pod szyldem znanej marki