Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 12, 2017 in Pozostałe |

Nauka czystości dla psów

Nauka czystości dla psów

Psy towarzyszą człowiekowi od zawsze. Stanowią one cudowny element naszego domowego ogniska oraz nierzadko są naszymi najszczerszymi przyjaciółmi. Niemniej aby czworonogi w pełni zintegrować z “ludzkim” otoczeniem, należy uczyć je czystości – o to kilka sposobów na tytułową problematykę tego tekstu.

Pierwszą zasadą jest – im szybciej, tym lepiej. Już jedno-dwu miesięczne szczenięta należy przystosowywać do czystości. Stary sprawdzony sposób polega na rozkładaniu gazety. Najsampierw przyzwyczajamy psiaka do załatwiania się na rozłożonej gazecie przy drzwiach bądź w toalecie, następnie gazetę przenosimy na podwórze, po czym usuwamy ją całkowicie. Szczeniak powinien szybko zrozumieć, że załatwianie winno się odbywać tylko na zewnątrz.

Odruchy – to kolejna odpowiedź na pytanie: jak nauczyć psa czystości? Sposób ten polega na konkretnych bodźcach słuchowych (np. gwizdanie) które wysyłamy do psa w momencie gdy ten załatwia się na zewnątrz. Po załatwieniu się nagradzamy dodatkowo psa jakimś smakołykiem. Nasz czworonóg szybko skojarzy gwizd i nagrodę za załatwianie się na podwórzu.

Jeżeli nasz szczeniak, pomimo wielu prób wciąż nie potrafi nauczyć się załatwiać na zewnątrz, powinniśmy zgłosić się z nim do weterynarza. Może to być objaw jakiejś choroby. Niemniej dajmy naszym pociechom czas i bądźmy dla nich cierpliwi w nowych lekcjach “życia z człowiekiem”.